Již od dob socialismu se pojà se sportovánÃm spousta nejrůznÄ›jÅ¡Ãch hesel. A jednÃm z tÄ›ch nejznámÄ›jÅ¡Ãch je „sportem ku zdravÓ. To nÄ›kdy slyÅ¡el asi každý z nás, aÅ¥ už doma Äi ve Å¡kole pÅ™i tÄ›locviku. O jeho pravdivosti pak pochybuje jen málokdo. PÅ™itom, jak už to tak bývá, nic nenà tak ÄernobÃlé, jak se na prvnà pohled zdá.
Â
Â
V prvnà řadÄ› si musÃme vyložit, co ono heslo vlastnÄ› znamená. Ve zkratce jde o to, že pokud budeme sportovat, pak budeme zdravà a neonemocnÃme. To znà sice dobÅ™e, avÅ¡ak když se nad tÃm zamyslÃme, zjistÃme, že to fungovat ani nemůže, rozhodnÄ› ne tak, jak je to myÅ¡leno.
Â
Ano, nenà pochyb o tom, že tÄ›lo, které je v dobré kondici, se s pÅ™Ãpadnými viry Äi bakteriemi, které nemoci způsobujÃ, vypořádá mnohem lépe. OvÅ¡em Å™Ãci, že je nikdy nechytà a neskolà jej, je hloupost. To ostatnÄ› dokazuje i epidemie koronaviru, kdy se nakazilo i nÄ›kolik vrcholových sportovců, tedy lidÃ, kteřà jsou v mnohem lepÅ¡Ã fyzické kondici než kdokoliv z nás.
Â
Â
Dále je také nutné si Å™Ãci, že ne vÅ¡echny sporty jsou stejné. Pokud se vÄ›nujeme nÄ›jakému indoorovému, pak nás tento s nejvÄ›tÅ¡Ã pravdÄ›podobnostà nepÅ™ipravà na epidemii chÅ™ipky. OvÅ¡em pokud chodÃme pravidelnÄ› za každého poÄasà bÄ›hat, pak je naÅ¡e tÄ›lo zvládne mnohem lépe.
Â
RozhodnÄ› tedy nelze tvrdit, že ono heslo je pravda. A neplatà to ani, pokud jde o úrazy. Ve skuteÄnosti jsou sportovci oproti běžnému ÄlovÄ›ku zranÄ›ni daleko ÄastÄ›ji, což dává smysl, když si uvÄ›domÃme, jak Äasto podávajà výkon téměř na hranici svých možnostÃ. NavÃc i neustálé zatěžovánà tÄ›la, zvláštÄ› pokud je jednostranné, si dÅ™Ãve Äi pozdÄ›ji vybere svou daň.
Â
Proto nenà dobré brát sportovánà jako nÄ›jakou zázraÄnou prevenci. Ano, může nám pomoci, avÅ¡ak rozhodnÄ› nás plnÄ› neochránÃ. V nÄ›kterých pÅ™Ãpadech naopak může naÅ¡i nemoc urychlit, nebo dokonce způsobit. Je tedy potÅ™eba k nÄ›mu pÅ™istupovat s rozumem.