Kdo je chytrý, má doma schodiště. A kdo je moudrý a prozíravý, chodí po něm co nejčastěji. Takto bychom mohli pojmout úvod krátkého pojednání o schodech v domě.
Výstavba panelových domů za socialismu byla jednou z nejrozsáhlejších stavebních akcí v poválečném Československu. Postavilo se několik desítek tisíc domů a díky tomu mělo zajištěné bydlení několik milionů osob. Výstavba paneláků byla ovšem také podrobována zdrcující kritice, a to zejména z architektonického hlediska, jenže tehdy se hledělo zejména na nízké výrobní náklady a na co nejrychlejší zajištění bydlení, neboť řešení bytové otázky bylo jednou z klíčových priorit rozvoje „socialistické společnosti“.
Díky tehdejšímu stavebnímu plánu, zakotveném ve známých „pětiletkách“ však mají mnozí z vás střehu nad hlavou i dnes, a za revitalizovaná sídliště se zateplenými fasádami bychom měli být náležitě vděční. Moudří lidé svůj vděk směřují i ke schodišti, a ta v panelácích bývají dlouhá natolik, že tu lze provozovat perfektní sportovní trénink. A to zcela zdarma i bez docházení do posilovny.
Tímto apelujeme na každého z vás, kdo si nechá ve svém rodinném domě nebo rekreační nemovitosti zhotovit schodiště od specializované firmy, abyste tento výrobek nepovažovali pouze za estetický doplněk, ale také jej využívali ke svému prospěchu. Chůze po schodech je totiž velmi zdravá, dokonce patří k nejzdravějším pohybovým aktivitám.
Po schodech si můžete vykračovat i po dvou, můžete mít na zádech batoh se zátěží a můžete po jednotlivých stupních stoupat po špičkách. Procvičíte tím všechny svaly na nohou i chodidlech, rozproudíte lymfatický systém a posílíte imunitu a vzhledem k tomu, že svaly na nohou jsou nejvíce prokrvované, umožníte tím vašemu srdci a krevnímu oběhu dokonalý trénink. Chůze po schodech prodlužuje život, a kdo si to uvědomuje, může se ve zdraví dožít mnohem vyššího věku, než je běžný průměr.