Plánujete získat řidičské oprávnění na osobní automobil? Pak by se vám mohly hodit následující rady:
Začněte samostudiem – co je velice vhodné ještě před tím, než vstoupíte do autoškoly a začnete podstupovat výukové lekce, je samostudium. Věnujte se v předstihu některým bodům, kterým rozumíte, a naučte se je. Nebudete pak přetíženi a stresováni, až budete podrobeni praktickým jízdám v náročném terénu. Naučte se dopravní značky a zvládání přednosti v jízdě na křižovatkách, což je součástí zkušebních dopravních testů.
Dnes je silnější provoz, než před třiceti lety – když budete pozorně sledovat některé celovečerní či dokumentární filmy z doby socialismu, možná zaregistrujete, že tehdy se po silnicích proháněl menší počet aut, než dnes, a že byl tudíž řidič vystaven nižšímu náporu rozhodovacích procesů v situacích přímých střetů s jinými vozidly. Je zkrátka velký rozdíl řídit vůz po okresní silnici třetí třídy, kde vás v protisměru míjí dvě auta za den, než jízda na frekventované silnici v koloně aut, kde neustále někdo někoho předjíždí, nedodržuje bezpečný odstup anebo zapomíná dávat znamení o změně směru jízdy. Markantní je to zejména na pražských komunikacích. Buďte proto na výuku praktických jízd náležitě připraveni – dobře a dlouho spěte, dopřejte si adaptogenní bylinky proti stresu (Ženšen či Ashwagandhu) a zdravě se stravujte. A samozřejmě se vyhýbejte alkoholu a drogám.
Dopravní značení – autoškola v Praze je náročná i pro přehršel dopravních značení na silnicích. Řidič musí sledovat semafory, značky vodorovné i svislé, a právě v Praze je mnohdy značení tolik, že lze snadno některé z nich přehlédnout. Uvědomte si, že pražská autoškola je jednou z nejnáročnějších v republice, na druhou stranu vás ale důkladně prověří a připraví na praktický život – řízení vozidla v hustém městském provozu.