Když praskne voda ve zdi, je to samozřejmě nemilé, ale zároveň takováto událost svádí k tomu propadat panice a řešit ji ve stresu. To ale není dobrý nápad, protože v takovém okamžiku můžete udělat řadu chyb. Čemu se vyvarovat a jak správně postupovat, pokud po příchodu do bytu objevíte mokrou mapu na zdi?
Kontakt na instalatéry – v první řadě se vyplatí mít na instalatéry již nalezený kontakt v předstihu, ještě před vznikem havarijní situace. Nebudete se pak zdržovat hledáním firem na Internetu, což vám může zabrat další hodinu a zbytečně ztrácíte drahocenný čas. Podobně, jako s instalatéry, vyhledejte zavčasu i kontakt na havarijní službu elektrikářů, zámečníků a sklenářů, mohlo by se vám to hodit.
Nevyzouvejte se z bot – někteří lidé mohou mít tendenci po příchodu do bytu, v němž jsou na podlaze kaluže vody, vyzouvat se z bot a chodit tu naboso. Toto nikdy neprovádějte a naopak si obujte obuv vodotěsnou, nejlépe gumovky, s vyšší gumovou podrážkou. Při chůzi naboso se vám budou lépe do těla pokožkou vstřebávat různé toxické látky rozpustné z různých promáčených předmětů, a také vám hrozí smrtelný úraz elektrickým proudem.
Hlavní jistič – co nejdříve vypněte hlavní jistič a ihned poté zavolejte instalatéry. Toto je nejlepší zabezpečení před úrazem elektrickým proudem, protože voda mohla proniknout do elektroinstalace a vytvořit tu vodivé prostředí. Teprve po vypnutí jističe uzavřete hlavní uzávěr vody.
Buďte v bytě sami – pokud domů míří i vaše partnerka, děti, rodiče, prarodiče a kdokoli další, dejte všem na vědomí, k čemu tu došlo, a zajistěte, aby si vytvořili náhradní program s pobytem mimo váš byt. Až instalatéři provedou vyhledávání úniku vody a opraví závadu, budete moci začít likvidovat následky škod a přizvat ostatní na pomoc. Dříve to nemá význam a bude lépe, když budou mít instalatéři volný prostor, kde mohou bez problémů pracovat.